|
Uppgift 2a: URL-koppling, otolkad information
|
Allmänt:
Uppgiften belyser användandet av klassen URL.
Uppgift:
Gör ett fristående program med ett grafiskt användargränssnitt som implementerar en enkel browser. Användaren ska kunna ange en valfri HTTP-adress i ett text-fält och programmet ska hämta informationen på denna adress och presentera resultatet i en text-area. Själva hämtningen kan initieras när användaren trycker på return i text-fältet, på en knapp eller liknande.
När programmet startar ska det hämta och presentera information från den adress som finns default i textfältet från början. Observera! Informationen ska inte tolkas utan bara presenteras som ren text.
De färdiga CLASS-filerna ska packas i en JAR-fil och denna ska gå att köra med:
java -jar u2a.jar
(se manifest).
Tips:
Använd klassen URL och någon lämplig metod för ett objekt från denna klass, exempelvis metoden openStream vilket returnerar i en in-ström som man kan läsa från.
Resultat:
Kör
applikationen Uppgift2a i Java Web Start.
Javakoden för Uppgift2a
|
|